Nejnovější zprávy z Církev.cz

Kardinál Bo vyjadřuje znepokojení nad vývojem v Myanmaru

V době, kdy je Aun Schan Su Ťij odsouzena k dalším šesti letům vězení, varuje kardinál Charles Maung Bo z Rangúnu, že myanmarská vojenská junta zpřísňuje represe a snaží se zastrašit obyvatelstvo.

Číst dál

Řeholnice, která šeptá koním

"Když dokážeš snít, splní se ti to, co si přeješ": to je motto sestry Mary-Joy, inspirativní řádové sestry z londýnského centra Wormwood Scrubs Pony Centre, které slouží dětem se speciálními potřebami a tělesným postižením.

Číst dál

Kázání kardinála Duky při rekviem za kardinála Tomka

Přinášíme kázání kardinála Dominika Duky, které pronesl 16. srpna v Košicích při zádušní mši svaté za kardinála Jozefa Tomka.

Číst dál

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.

Číst dál

Věřící i politici se přišli rozloučit s posledním slovenským kardinálem Tomkem

Mnoho věřících, představitelé církve i vrcholní politici Slovenska se dnes přišli rozloučit s posledním slovenským kardinálem Jozefem Tomkem, který minulý týden zemřel ve věku 98 let v Římě, kde dlouhá léta působil. Mši v katedrále svaté Alžběty v Košicích sloužil emeritní pražský arcibiskup Dominik Duka.

Číst dál

Kardinál Maradiaga: "Tichá válka" proti církvi v Nikaragui

Honduraský kardinál vyjádřil svou solidaritu s nikaragujskou katolickou komunitou tváří v tvář útlaku, kterému je vystavena ze strany místní vlády.

Číst dál

Haiti rok po zemětřesení. P. Cineus: "Lidé stále trpí”

Dne 14. srpna 2021 srazil karibskou zemi na kolena silný seismický otřes, který si vyžádal tisíce mrtvých, zraněných a vysídlených. Stížnost otce Verna Cineuse, kamilánského řeholníka: "Nikdo nám nepomáhá. Chybí tu všechno: nejhůře jsou postiženi starší lidé a děti". Násilí ozbrojených gangů, které řádí ve městech, situaci ještě více dramatizuje.

Číst dál

Ruffini: pouhé propojení ke komunikaci nestačí

Prefekt Dikasteria pro komunikaci na letošním světovém kongresu Signis v Soulu prohlásil: „Jediný způsob, jak reagovat na výzvu technologie, je nepovažovat ji za modlu“.

Číst dál

Noví kardinálové: Virgilio Do Carmo Da Silva, S.D.B

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

„Vstaň a choď“ již po deváté v Sedlištích. Duchovní obnova pro jezdící i chodící kamarády

Ihned po skončení celostátního setkání mládeže v Hradci Králové, kterému dominovalo motto „Vstaň“ se v Sedlištích na Frýdeckomístecku, rozběhla akce s názvem „Vstaň a choď“. Stojí za ní stejnojmenné společenství, jehož cílem je stavět mosty mezi „jezdícími“ a „chodícími“. Letní duchovní obnovu v Sedlištích od pondělí 15. do neděle 21. srpna společně prožívají lidé odkázání na invalidní vozík i ti, kteří mají nohy zdravé a mohou s nimi chodit i jezdit. Část programu je otevřen veřejnosti a má osvětový a evangelizační přesah.

Číst dál

Duchovní obnova s indickým misionářem P. Anthonym Sajim, VC, na Cvilíně

V sobotu 20. srpna se v poutním kostele Panny Marie Sedmibolestné na Cvilíně uskuteční duchovní obnova s indickým misionářem P. Anthonym Sajim, VC. Její součástí bude promluva, mše svatá a modlitba za uzdravení.

Číst dál

Busta arcibiskupa Karla Otčenáška v Trmicích

V neděli 28. 8. 2022 v 11. 00 hod. srdečně zveme na slavnostní odhalení busty Mons. Karla Otčenáška v kostele Narození Panny Marie na Václavském náměstí v Trmicích.

Číst dál

Mezinárodní setkání mládeže v Králíkách

Setkání se koná ve dnech 21. - 26. 8. 2022 na Hoře Matky Boží v Orlických horách.

Číst dál

Kardinál Schönborn se setkal s biskupem Cikrlem

Vídeňský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn se dne 15.8.2022 na brněnském biskupství setkal s biskupem Vojtěchem Cikrlem, který byl v roce 1991 jeho spolusvětitelem.

Číst dál

Samoobslužný květinový stánek ve Staré Vsi nad Ondřejnicí věří na poctivost zákazníků

Slavnost Nanebevzetí Panny Marie je také slavnostní květin a bylin, které se podle prastarého zvyku ve farnostech žehnají. V den svátku si můžete kytici uvázat z květů z vlastní zahrady, koupit v zahradnictví nebo využít novinku v podobě samoobslužného květinového stánku. Ten od neděle 14. srpna stojí u vchodu do sokolovny ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Květiny do něj dodává rodinná Farma ve vsi.

Číst dál

Celostátní setkání mládeže na Velehradě 1993 bylo jiné, ale nadšení je stále stejné

Právě se nacházím na balkoně univerzity v Hradci Králové společně s mými hosty. Po mé pravici sedí otec Jan Balík - římskokatolický kněz a generální vikář pražské arcidiecéze. Na druhé straně sedí otec biskup Martin David, který momentálně působí v ostravsko-opavské diecézi. Blíží se osmá hodina sobotního dne celostátního setkání mládeže v Hradci Králové. Oba zažili celostátní setkání mládeže na Velehradě v roce 1993, a právě proto jsem si je pozvala dnes na tento rozhovor. Našim cílem je společně zavzpomínat, jaké to tenkrát bylo, co se změnilo nebo také co vnímají stejně dnes i v roce 1993. Celým rozhovorem nás provází malé kapky a tichý rachot účastníků pod balkónem.

Číst dál

Apoštolát modlitby - srpen

Přidejte se svými modlitbami ke Světovému apoštolátu modliteb.

Číst dál

Papež: Na přímluvu Matky Boží prosme za mír pro celý svět, zejména Ukrajinu

Po polední mariánské modlitbě se papež František obrátil ke zhruba deseti tisícům poutníků, kteří se sešli na Svatopetrském náměstí, jmenovitě pozdravil některé skupiny a poté všem popřál k dnešní slavnosti Nanebevzetí, která je v Itálii i dalších evropských zemích státním svátkem.

Číst dál

Papež: Pravou mocí je služba a vládnout znamená milovat

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně, náměstí sv. Petra

Číst dál

Arcibiskup Peña Parra: Jako Maria přijímejme Krista a nesme ho světu

Substitut Státního sekretariátu, zvláštní papežův vyslanec v Dominikánské republice pro závěrečné oslavy stého výročí korunovace obrazu Panny Marie z Altagracia, předsedal ve stejnojmenné bazilice v Higüey mši svaté před zahájením pouti posvátného obrazu do Santo Dominga. Jak prohlásil, tato pouť zavazuje k vydávání každodenního svědectví o Ježíši skrze život prožívaný v souladu s evangeliem.

Číst dál

Noví kardinálové: Robert Walter McElroy

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Při pouti v Miloticích budou lidé prosit za rodiny

Od návratu mariánského obrazu do místního kostela v roce 2017 se vždy o poslední prázdninovém víkendu koná v Miloticích u Kyjova pouť k Panně Marii Milotické. Lidé při ní prosí o přímluvu pro každodenní život v rodinách, o pomoc v rodinných problémech, o podporu rodinám neúplným a o posvěcení rodin.

Číst dál

V Japonsku vrcholí desetidenní modlitba za mír. Misionář Lembo: každá válečná oběť je ztrátou

Žádná válka není lokální záležitostí, pro křesťany je to vždy globální prohra. Naším úkolem je zasévat mír, počínaje rodinou – takto komentuje tokijský představený Papežských misijních děl každoroční iniciativu japonské církve, desetidenní modlitbu za mír, která končí 15. srpna. „Mír vyžaduje osobní a kolektivní úsilí a zničení této snahy může být otázkou okamžiku“, říká otec Lembo.

Číst dál

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.

Číst dál

Připomínka výročí Vladislava Jindřicha, zakladatele velehradského kláštera

V pátek 12. srpna 2022 se na Velehradě uskutečnila konference k 800. výročí úmrtí zakladatele cisterciáckého kláštera, moravského markraběte Vladislava Jindřicha.

Číst dál

Biskup Cikrle: Kameny a kamínky

Nová publikace biskupa Vojtěcha Cikrleho nazvaná „Kameny a kamínky“ přináší souborné vydání předchozích titulů Ten chrám jsi ty, Stradivárky a Nad modlitbou Páně, které jsou již rozebrané.

Číst dál

Nalaďte si Radio Proglas od 15. do 21. srpna 2022

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 21. srpna 2022

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.

Číst dál

V Hradci Králové skončilo celostátní setkání mládeže

Město na soutoku Labe a Orlice hostilo od 9. do 14. 8. křesťanskou mládež z celé země. Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu světových dní mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za 5 let. Doprovází ho kulturně duchovní program a sjede se na něj běžně většina mladých křesťanů ve věku 14-26 let.

Číst dál

Nejméně 40 lidí zahynulo při požáru v egyptském kostele

Při nedělním požáru koptského pravoslavného kostela v egyptské Gíze zahynulo podle vládních a církevních představitelů nejméně 40 lidí, většinou dětí.

Číst dál

Papež vybízí k mezinárodní solidaritě se Somálskem

Po polední mariánské modlitbě papež František obrátil pozornost k mezinárodnímu dění. Poukázal na bezprecedentní humanitární krizi v Somálsku a pozdravil poutníky shromážděné v krakovské svatyni Božího milosrdenství.

Číst dál

Papež prosí o slitování se zmučeným ukrajinským národem

V závěru poledního setkání s věřícími na Svatopetrském náměstí se papež František opětovně zmínil o válce na Ukrajině a požádal o slitování se zmučeným ukrajinským národem.

Číst dál

Papež: Víra není ukolébavka, ale planoucí oheň

Promluva papeže Františka před polední modlitbou Anděl Páně, náměstí sv. Petra

Číst dál

Nuncius na Ukrajině: Pokud se oběť naplní nenávistí, z duchovního hlediska prohrála

S apoštolským nunciem na Ukrajině, arcibiskupem Visvaldasem Kulbokasem, o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie v Oděse.

Číst dál

Noví kardinálové: Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Online výstava o otci Luigim Giussanim, zakladateli Comunione Liberazione

Za pouhých několik týdnů od spuštění na začátku července loňského roku ji navštívilo více než padesát tisíc lidí, přičemž počet návštěvníků ještě poroste díky brzkému vydání aplikací pro chytré telefony Apple a Google a během Mítinku v Rimini, který se koná od 20. do 25. srpna. Řeč je o virtuální výstavě, věnované otci Luigimu Giussanimu, která vznikla v rámci různých iniciativ ke stému výročí narození tohoto milánského kněze a zakladatele hnutí Comunione e Liberazione.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže - Den pro rodinu, 5. den

V sobotu 13. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnil Den pro rodiny, pro které byl připraven speciální program jako žonglování, loutkové divadlo, katecheze, dizkuze, hry pro děti nebo koncert SBM. Mši svatou v sobotu sloužil českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil, kázal kardinál Dominik Duka a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.

Číst dál

Před 110 lety na Hostýně slavnostně korunovali sochu Panny Marie

Před 110 lety, 15. srpna 1912, byla na Svatém Hostýně slavnostně korunována socha Panny Marie. Korunovační slavnosti trvaly deset dnů a v den korunovace navštívilo oblíbené poutní místo přes 100.000 lidí, kteří tak vyjádřili svůj blízký vztah k Panně Marii.

Číst dál

Čtení na pokračování: Stát, který zklamal (6)

Přinášíme šestou ukázku z knižní novinky Františka Koloucha „Nejvyšší oběť“ (vydalo KNA), v níž líčí životní příběh lidického faráře a mučedníka P. Josefa Štemberky. Úryvek zachycuje dobu krátce po vzniku samostatného státu spojenou s kulturním bojem a dalšími nepokoji.

Číst dál

Velké náměstí v Hradci Králové zaplnili mladí křesťané

Již od čtvrtečního rána byly na Velkém náměstí v Hradci Králové slyšet kladiva, která stavěla podium na páteční večer. Už jenom poloha tohoto koncertu vybízela k poslechu a podívané osoby věřící i nevěřící. Do univerzitního města přijel slovenský projekt Godzone společně s kapelou Espé, která funguje již od roku 2003 a má za cíl evangelizovat pomocí hudby. V sobotu pokračovalo Celostátní setkání mládeže tzv. Dnem pro rodinu.

Číst dál

Program televize Noe z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové

Přinášíme vám přehled časů živých přenosů z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové, které můžete sledovat s televizí Noe.

Číst dál

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže v Hradci Králové - 3. a 4. den

Prohlédněte si fotografie z Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové ve dnech 11. - 12. srpna objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.

Číst dál

V Hradci Králové mladí katolíci zažívají koncerty, ale i přednášky a společné mše

Mladí křesťané od 14 do 26 let na CSM prožívají necelý týden ve společenství podobně naladěných lidí na Celostátním setkání v Hradci Králové, které se zde koná od 9. - 14. srpna. Kromě kultury a zábavy nabízí také seberozvoj a zamyšlení nad důležitými tématy aktuálního světa. Přihlášených účastníků je na 4 tisíce, v sobotu dorazí ještě další účastníci na tzv. Den pro rodiny.

Číst dál

Zadržený biskup v Nikaragui vzkazuje věřícím, aby přemáhali zlo dobrem

Biskup z nikaragujské Matagalpy Rolando Álvarez, kterého nikaragujská policie již osm dní drží v domácím vězení, vyzval věřící, aby se nebáli, protože zlo nikdy nezvítězí.

Číst dál

Arcibiskup Peña Parra zastoupí papeže v Dominikánské republice

Byl zveřejněn program návštěvy substituta Státního sekretariátu, která se uskuteční od zítřka do 18. srpna v Dominikánské republice v rámci závěrečných oslav jubilejního roku Panny Marie Altagracijské.

Číst dál

Noví kardinálové: Leonardo Ulrich Steiner, O.F.M

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Duchovní testament kardinála Jozefa Tomka

Přinášíme duchovní testament kardinála Jozefa Tomka, který napsal vlastní rukou v italštině 26. února 2007 před svými 83. narozeninami. Myšlenky z duchovního testamentu kardinála Tomka citoval kardinál Giovanni Battista Re ve své homilii při mši na rozloučenou 11. srpna 2022 ve vatikánské bazilice.

Číst dál

František opět telefonoval s ukrajinským prezidentem, který papeži děkuje za jeho modlitby

Ukrajinský prezident na sociální síti Twitter poukázal na svůj rozhovor s papežem, během něhož hovořil o agresi, kterou trpí ukrajinský národ.

Číst dál

Papež: očkování proti koronaviru je úkonem lásky, který nás společně zachrání

Pandemie a Františkovo magisterium: druhý díl videoseriálu, který vznikl ve spolupráci s Dikasteriem pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a vatikánskou komisí Covid-19 a znovu předkládá papežovo učení o globální zdravotní krizi. „Z krize nikdy nevyjdeme stejní, ale horší nebo lepší, než jsme byli na počátku. Člověk z ní nikdy nevyjde sám, avšak pouze tehdy, když vezme druhého za ruku,“ vyzdvihuje papež.

Číst dál

Španělská vláda plánuje odstranit největší kříž na světě

Španělská vláda chce z nejdelší baziliky na světě udělat "muzeum Frankových zločinů", čímž by mohlo dojít ke zničení největšího kříže na světě.

Číst dál

Příběhy z vlčího batůžku: Záchranná mise

Tým Vlčího doupěte přináší další díl seriálu s videokatechezemi (nejen) pro děti.

Číst dál

Irácká řeholnice: František nás vrátil do života

Ibtisam Habib Gorgis, františkánská misionářka Neposkvrněného Srdce Panny Marie, narozená v iráckém městě Karakoš, vypráví o svém povolání a cestě, kterou prošla, a to též ve světle apoštolské návštěvy papeže Františka v roce 2021.

Číst dál

Italské město L'Aquila se připravuje na papežovu návštěvu

L'Aquila se připravuje na řadu iniciativ k přivítání papeže Františka, který navštíví krajské město středoitalského regionu Abruzzo v neděli 28. srpna, aby zde zahájil slavnost Perdonanza Celestiniana, plnomocné odpustky udělené v roce 1294 Celestýnem V. těm, kteří se v předvečer svátku svatého Jana „od nešpor do nešpor bezprostředně po svátku“, tedy mezi 28. a 29. srpnem, dostaví do baziliky Santa Maria di Collemaggio.

Číst dál

Noví kardinálové: Peter Okpaleke

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

Číst dál

Charkov: zaujetí pro cyklistiku se mění v konkrétní dobročinnost

„Týden po začátku války jsem nemohl uvěřit, že je to všechno pravda. Do poslední chvíle jsme doufali, že se situace po dvou až třech dnech vyřeší, ale místo toho se zhoršovala... Stále přilétaly rakety a střely, v jednu chvíli dokonce do města vstoupila ruská armáda, ale byla odražena. A po několika týdnech už to moje mysl nevydržela. Uvědomil jsem si, že musím reagovat, abych tento stav překonal.“ Bolest a strach jsou stále živé ve vzpomínkách Oleksandra, třicetiletého mladého muže z Charkova.

Číst dál

Poutníci z Českého Těšína a Havířova se v sobotu 13. srpna vydají pěšky do frýdecké baziliky

Na pouť k Panně Marii Frýdecké se v sobotu 13. srpna vydají farníci z České Těšína. Trasu dlouhou 30 kilometrů plánují ujít pěšky a za každého počasí. Putování zahájí v 6.30 požehnáním v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Kdo se chce k poutníkům připojit, měl by se na cestu dobře připravit. Vzít si dobré boty, pláštěnku, svačinu na celý den a dobrou náladu.

Číst dál

Ozbrojení bandité zabili kněze v Konžské demokratické republice

„Mons. Timothée Bodika Mansiyai, biskup z Kikwitu, s hlubokým zármutkem oznamuje svým věřícím a lidem dobré vůle smutnou zprávu o smrti otce Godefroida Pembele Mandona. Svěřujeme duši vašim vroucím modlitbám,“ stojí v nekrologu, který 7. srpna podepsal o. Francis-Emmanuel Kimwanga, kancléř diecéze Kikwit, a který byl přečten v diecézním rozhlase.

Číst dál

Assisi si připomíná svatou Kláru, patronku televize

Církev v Assisi si připomněla charisma svaté Kláry, učednice sv. Františka, která bývá nazývána jeho „malou rostlinkou“. V bazilice věnované této světici a také univerzální patronce televize se slouží mnoho mší svatých. A zítra je v kalendáři slavnost svatého Rufina, prvního biskupa města Assisi.

Číst dál

Sestry salesiánky oslavily půldruhého století: Naše budoucnost je mezinárodní

Jedna z největších ženských kongregací v katolické církvi letos v srpnu oslavila 150. narozeniny: sestry salesiánky, oficiálně Dcery Panny Marie Pomocnice. Cílem bylo od počátku vychovávat dobré a upřímné křesťanky, vysvětluje pro Vatican News církevní historička Grazia Loparco, sama sestra salesiánka. A jak dodává, budoucnost této kongregace je ryze mezinárodní.

Číst dál